زنان زیبایی ها را بیشتر درک می کنند

 

به نقل از :

http://www.funpatogh.com/News/11672 

مردان نسبت به زنان برای آثار هنری کمتر ارزش قائلند یا کمتر به ظرافت‌های آنها پی می‌برند و حتی وقتی بحث سر ارج‌ نهادن به هنر است، زنان و مردان باز هم متفاونتد.

زنان در حالی از دو نیمه مغزشان برای قضاوت در مورد زیبایی یک اثر استفاده می‌کنند که مردان تنها نیمه سمت راست را به کار می‌گیرند.

این موضوع، شاید نمایانگر تفاوت در تکامل ذهن مرد و زن باشد؛ به این صورت که مردان ذاتا تمایل به تمرکز بر تصویر بزرگ دارند و زنان به جزئیات موضعی هم توجه دارند.

پروفسور فرانسیسکو آیالا از دانشگاه کالیفرنیا در اروین به همراه همکارانش از 10 زن و 10 مرد خواستند تا در مورد زیبایی نقاشی‌ها و عکاسی‌های هنرمندان از مناظر شهری و روستایی قضاوت کنند. در همین حال، این پژوهشگران میدان‌های مغناطیسی که به واسطه فعالیت الکتریکی در مغز داوطلبان پدید می‌آمد را می‌سنجیدند.

این آزمایش نشان داد که مردان و زنان، هر دو، قسمتی از مغز استفاده می‌کنند که مربوط به هشیاری فضایی می‌شود و قطعه اهیانه‌اى نام دارد. ولی، در حالی که زنان از هر دو سمت این قطعه بهره می‌گیرند، مردان فقط از سمت راست آن استفاده می‌کنند.

به باور این دانشمندان، دلیل این امر آن است که زنان اطلاعات را دریافت کرده و بیشتر در مورد جزئیات آن چه می‌بینند، فکر می‌کنند و محل قرارگیری اجسام را بر حسب دسته‌بندی‌های وسیعی نظیر بالا یا پایین و چپ یا راست ارزیابی می‌کنند. به گفته آنها، مردان با نوع دقیق‌تری از تصویربرداری ذهنی، روی کلیت نصویر تمرکز می‌کنند.

بنا به گفته محققان ممکن است این تمایز ریشه در تکامل بشر از میلیون‌ها سال پیش داشته باشد، یعنی وقتی که به شکارچی تبدیل شد.

به طور سنتی شکار توسط مردان صورت می‌گرفت و نیاز به قابلیتی «هم‌عرض» برای رهگیری دقیق حیوانات در حال حرکت داشت. از آن سو، یک هشیاری فضایی «قاطع» برای گردآوری میوه‌ها، ریشه‌ها یا حبوبات، مناسب است که عموما بر عهده زنان بوده است.

یکی از دانشمندان در این مورد می‌گوید: «زنان نسبت به اجسام اطرافشان بیشتر هشیارند. این اجسام حتی شامل آن دسته که به کار فعلیشان مربوط نیست هم می‌شود. ولی مردان در امور مسیریابی بهتر از زنان عمل می‌کنند.» او اضافه می‌کند که مردان تمایل دارند که امور مسیریابی را با استفاده از راهبردهایی بر مبنای جهت‌یابی، شامل درک فاصله و جهت‌های اصلی، انجام دهند. ولی زنان تمایل دارند که فعالیت‌هایشان را بر مبنای به یاد سپردن محل نقطه‌های مشخص و جهت‌های نسبی قرار دهند، مثل «سمت چپ ...» یا «به طرف راست«...

به عقیده این گروه از محققان، روش‌های متفاوت متصور شدن دنیا توسط زنان و مردان، روی ادراک آنها از زیبایی تاثیر گذاشته است.

پروفسور فریدرمن پولورمولر، یک کارشنان مطالعات مغز در این رابطه می‌گوید:« ما می‌دانیم که میان مغز جنس مذکر و مونث تفاوت وجود دارد و بر اساس مطالعات در کل ارتباط میان دو نیمکره مغز زنان بیشتر از مردان توسعه یافته است.» بنابراین او می‌گوید که یافته‌های اخیر با دانسته‌های کنونی دانشمندان انطباق دارد ولی در عین حال، خواستار مطالعات تکمیلی، پیش از هر گونه نتیجه‌گیری قطعی است.

 

/ 41 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیماانصاری

سلام وبلاگت خيلي عاليه[گل][گل] لطفا منو با نام اصلاح الگوي مصرف به لينکهات اضافه کن و بعد بهم خبر بده تا وبلاگ شما رو هم به لينکهام اضافه کنم[چشمک]

عبدالله حقدوست

[لبخند][قلب][گل][گل][لبخند] [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند] دوست عزيز؛ سلام با مطالب جديد؛ [قلب][قلب]«تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)»[گل][گل] «تبریک روز مادر»[گل][گل] «احادیث بسیار زیبای هفته سی ‌و یکم»[گل][گل] «درد دل نیمه شب شوهر با همسرش!!»[گل][گل] «کیفر کردار»[گل][گل] در خدمت شما هستم. توصیه می‌کنم حتما آرشیو موضوعات را نیز ملاحظه کنید. [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند] [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند]

سلام از سایت ما دیدن کنید و به صورت رایگان آگهی خود را و یا لینک وبلاگ یا وب سایت خودتان را در سایت ما اضافه کنید دانلود رایگان کتاب های الکترونیکی , فیلم , مجلات , عکس WWW.AGAHIONLINE.COM آگهی آنلاین,آگهی رایگان,آگهی,نیازمندیها,آگهی استخدام,آگهی های استخدام,آگهی های استخدامی, تبلیغات,آگهی اینترنتی,نیازمندیهای اینترنتی ایران,تبلیغات رایگان در سایت ,تبلیغ رایگان دراینترنت,تبلیغات رایگان دراینترنت, ,تبلیغات اینترنتی, درج آگهی رایگان دراینترنت ,آگهی اینترنتی, درج آگهی رایگان سایت آگهی آنلاین

محجوبه

[نیشخند]واقعا مرسی گل کاشتی به ما هم سر بزن.

محمد

البته این دلیل بر اینکه عقل را ساختار مغز و اختلاف در درک بعضی مسائل بتواند کم و زیاد کند راه به راهه رفتید این فقط و فقط بدلیل این که ارتباط دو نیم کرده در واقع اگر یکی از علوم هنری را مثال بزنیم پرسپکتیو یعنی درک بعد سوم در تصویر دو بعد داشتن دو نیم کره کامل مثل مردان در درک ان بهتر کمک می کند تا یک دو نیم کره با ارتباط بیشتر در واقع زنان هیچ وقت عمق یک مسئله را نمی گیرند و در سطح ان دست و پا می زنند و مردانی که در عمق فرو می روند به عدم درک ان مسئله متهم میکنند. به هر حال هر کس نظری دارد.

وبسایت آموزشی مهندس نیک نعمت

با سلام، وبسایت رسمی مهندس نیک نعمت(مدرس با سابقه ی فیزیک کنکور در تهران و شهرستان ها) راه اندازی گردیده و آماده ی خدمت رسانی به کنکوریهای عزیز ، دانش پژوهان و علاقه مندان به علم فیزیک می باشد. برای مشاهده ی سایت به آدرس www.nikphysics.ir مراجعه فرمائید.

علی

سلام. زیباست. موفق باشی اگه تونستی به من سر بزن.[لبخند]