ختنه دختران

ختنه زنان در برخی از نواحی ایران انجام می شود

طبق آمار سازمان بهداشت جهانى ۱۴۰ میلیون دختر و زن در سراسر جهان ختنه می شوند که اکثریت این دختران و زنان در ۲۸ کشور افریقایى، هستند اما بر اساس گزارش ها این عمل در بخش هایی از ایران هم انجام می شود.

ختنه دختران در ایران عمدتا در در استان‌های خوزستان، لرستان، و بیش از همه در استان کردستان انجام می‌شود.

سازمان ملل برای مبارزه با این عمل روز ششم فوریه را روز جهانى مبارزه با ختنه زنان اعلام کرده است.

به گفته پزشکان این اقدام صدمات فیزیکی و روحی شدیدی به زنان و دخترانی که ختنه می شوند، وارد می سازد.

ناهید احمدی، پرستار روستایی در کردستان در ایران، به بخش فارسی بی بی سی گفت که بسیاری از مادران در این ناحیه در هفته های اول تولد فرزند دخترشان او را برای ختنه نزد افرادی که این عمل را انجام می دهند می برند.

خانم احمدی می گوید که بر اثر این عمل، دختران خردسال دچار عفونت و ترشح های عفونی و خونی می شوند که مادرانشان اعتقاد دارند این خون کثیفی است که باید از بدن آنها خارج شود.

در جنوب ایران، نوزادان دختر در بندر کنگ در هرمزگان بعد از ۴۰ روزگی و برخی از دختران این شهر در سنین ۴ یا ۵ سالگی ختنه می‌شوند.

در بسیاری از جوامع تصور می شود ختنه زنان یک دستور مذهبی است به از این طریق پاکدامنی زنان محفوظ می ماند.

موافقان ختنه زنان که بیشترشان در کشورهای مسلمان نشین آفریقا زندگی می کنند، علاوه بر اینکه این عمل را از لحاظ بهداشتی لازم می دانند، معتقدند این عمل از سوی دین اسلام توصیه شده است.

اما این عمل در بسیاری از کشورهای اسلامی جهان انجام نمی شود و ظاهرا سنتی است که ریشه در فرهنگهای آفریقایی دارد.

حتی بسیاری از روحانیون مسلمان بارها این عمل را تقبیح کرده اند، اما ختنه زنان همچنان در چند کشور آفریقایی رواج دارد و حتی بسیاری از مهاجران اهل این کشورها در اروپا از انجام این عمل رویگردان نیستند.

کشورهای مختلف اروپایی و حتی برخی کشورهای آفریقایی قوانینی رسمی علیه انجام ختنه زنان دارند اما دولت ایران تا کنون اقدامی برای جلوگیری از انجام این عمل انجام نداده است.

/ 20 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهـــــــــران

سلام دوست من وبلاگت رو خوندم و منو مجاب کرد که دوباره حتما بیام و استفاده کنم. اگر بروز کردی تونستی بهم خبر بده. راستی منم با یه مطلب شخصیت شناسی بروز شدم و تن این کهنه درخت آماده میزبانی از شما و نظرای گل شماست

اسدی فر

سلام درچه دنیای زندگی می کنیم واقعادنیایی پرازعجایب دوست داشتی سربزن ونظری بده (هردیدن بازدید دارد 9

فائزه

مردم چه کارهای که نمی کنن[نگران]

شکلات تلخ

چند سال قبل در این باره دوستم کاری انجام داد که هیچوقت منتشر نشد[ناراحت]

آستیاژ

من هم در این رابطه مطالبی خوانده بودم . بسیار ناسف انگیزه . [ناراحت] شاد [گل]و پایدار باشی

ناهید

سلام دلم واسه هر چی دختره می سوزه[ناراحت] به وبلاگ منم سر بزنید خوشحال میشم. sadtaeeyeeshgh.persianblog.ir

کسوف سنندج

شما اطلاعات در مورد استان کردستان را از کجا کسب کردهاید که ما در استان کردستان کسب نمی کنیم. یه سر به وبلاگم بزنید اونجا جوابتونو دادم http://kosofsana.mihanblog.com

این نه اینکه دولت ایران نمیخواهد باور بفرمایید در اثر بی اطلاعی اقایان است اینها از خیابان انقلاب و اطراف دانشگاه انطرفتر نرفتهاند. زیاد بحساب چیز دیگر نگزارید حالا ککه متوجه شدند حتما کاری میکنند. مطمین باش.

صدرا

ختنه دختران قبل از اسلام رايج بوده است سه دسته روايت در اين موضوع داريم رواياتى كه دلالت بر استحباب ختنه دختران مى كند روايتي كه از آن عدم استحباب برداشت مى شود.رواياتي هم وجود دارد كه ختنه دختران را مكرمت مى دانند. مكرمت، آيا به معنى استحباب است؟ يا به معنى مكرمت عرفى است، ( جرّاحى هاى زيبايى در عصر ما )؟ ما قرينه داريم كه مراد مكرمت عرفى است نه مستحّب شرعى و در نهايت از جمع ميان اين سه دسته روايات فقط مباح بودن ختنه دختران و نه استحباب اين كار برداشت مى شود.

رهرو

با سلام خانم ندا یه مطلب در مورد ختنه در کشورهای اسلامی باید بگم که برای جلو گیری از شهوت زن این کار انجام میشه که قسمت "کلیتوریس" رو که تحریکش باعث "لیبیدو" یا همان میل جنسی میشه رو بر میدارن که این به طور کل حس جنسی جنس مونث رو میکشه البته در اسلام هیچ تاکیدی بر آن نیست وخداوند "میل جنسی" رو که اولین عامل برای تشویق فرد به ازدواجه رو در هر دو جنس قرار داده پس دلیلی برای نبودش نیست اما در کردستان من ختنه رو به طور کل تکذیب میکنم و حاضرا روستا به روستای کردستان رو باهاتون بگردم که این عمل نه تنها انجام نمیشه بلکه مردم به شدت از این کار تنفر دارن،خواهشا مطالبی رو که در صحتش مطمئن نیستین رو نگین با تشکر